• Slajd 3
  • SLajd 1
  • Slajd 2
 

Większość pracujących rodziców decyduje się na oddanie swojego dziecka do przedszkola, które nie tylko przygotuje je na pójście do szkoły, ale pozwoli poznać nowych przyjaciół i rozwinąć umiejętności społeczne. Obecnie w Polsce są dwa rodzaje placówek przedszkolnych: publiczne i niepubliczne. Różnice między nimi są zależne od kilku czynników. Warto zapoznać się z ofertą obu rodzajów placówek i wybrać tę, która bardziej nam odpowiada.

Jakie są główne różnice pomiędzy przedszkolem publicznym i niepublicznym?

Zauważamy wiele cech, które różnią przedszkola publicznie i niepubliczne. Zazwyczaj duże różnice można dostrzec przede wszystkim w ofercie. Przedszkola niepubliczne dają dzieciom szansę rozwoju na różnych płaszczyznach. Zatrudniając kadrę pracowniczą, najważniejsze są kompetencje oraz umiejętność nawiązania kontaktu z dziećmi. Osoby pracujące w przedszkolach niepublicznych często posiadają dodatkowe umiejętności, dzięki czemu dzieci są na różne sposoby aktywizowane podczas zabawy i nauki. Prywatne przedszkola zapewniają dzieciom najnowsze rozwiązania, łączące naukę i zabawę.

W prywatnych placówkach grupa przypadająca na jednego opiekuna jest mniejsza niż w publicznych, dzięki czemu każde z dzieci otrzymuje odpowiednią opiekę. Wysłanie dziecka do przedszkola niepublicznego pozwoli mu na szybszy rozwój w lepszych warunkach. W placówkach prywatnych dzieci bardzo często mogą brać udział w różnorodnych zajęciach dodatkowych, niektóre z przedszkoli posiadają również zajęcia w języku angielskim.  Prywatne placówki, w odróżnieniu od publicznych, mają bardziej elastyczne godziny pracy, dzięki czemu rodzić może dostosować odbiór dziecka do godzin swojej pracy.

Zarówno w przedszkolach publicznych, jak i niepublicznych dzieci mają zapewnione wyżywienie. W obu rodzajach placówkach za wyżywienie należy dodatkowo zapłacić. W placówkach prywatnych menu dla dzieci jest bardzo różnorodne i odpowiednio zbilansowane. Większość placówek prywatnych jest umiejscowiona w nowoczesnych, świetnie wyposażonych budynkach, często z prywatnym placem zabaw w okolicy. Wyposażenie przedszkoli prywatnych w wielu przypadkach jest o wiele lepsze niż to w placówkach publicznych, ponieważ opłacane są z funduszy właściciela, podczas gdy gmina ma zazwyczaj kilka placówek do sfinansowania.

Zarówno placówki publiczne, jak i prywatne pozwalają dziecku na rozwój i świetną zabawę. Placówki publiczne są bardziej rozwinięte, jeżeli chodzi o infrastrukturę i różnorodność zajęć dodatkowych. Dodatkowo w wielu z nich jest możliwość dogadania warunków korzystnych dla obu stron.