Nasze dziecko zbliża się wielkimi krokami do bardzo ważnego wydarzenia w jego życiu. Już niedługo stanie się pełnoprawnym przedszkolakiem w związku z czym czeka go pierwszy dzień w przedszkolu. Taka świadomość bywa bardzo stresująca dla rodziców, ale jeszcze większy stres może wywołać u naszego malucha. Jak zatem przygotować dziecko na ten dzień i pomóc mu oraz sobie w przełamaniu wielu obaw?

Przed pierwszym dniem w przedszkolu

Aby przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu warto zacząć zdecydowanie wcześniej. Przede wszystkim mów dziecku jak będzie wyglądać pobyt w przedszkolu, co będzie się tam działo i jakie ciekawe i fajne rzeczy go czekają. Szczerze porozmawiaj też z dzieckiem i zapewnij go o tym, że zaraz po obiedzie go odbierzesz i razem spędzicie resztę dnia.

Zadbaj także o to by w pierwszych dniach pobytu malucha w przedszkolu, towarzyszyła mu jego ukochana maskotka. To pozwoli dziecku poczuć się pewniej i bezpieczniej w zupełnie nowym dla niego środowisku.

Warto również skorzystać z opcji, jakie oferuje przedszkole, czyli z dni adaptacyjnych, jeśli takie są organizowane albo z tego, że na początku rodzice mogą część dnia być razem z dzieckiem. Jeśli nie ma takich opcji, można zabierać dziecko na spacer w okolice przedszkola i oswajać go z miejscem, w którym będzie przebywać.

Po dniu spędzonym w przedszkolu

Kiedy dziecko wróci po pierwszym dniu z przedszkola, pytaj je, jak minął dzień i co mu się podobało. Nawet jeśli początkowo będzie milczeć po pełnym dniu nowych emocji, to pokażesz mu, że interesujesz się nim i tym jak się czuło.

Wprowadź też nowe zwyczaje. W końcu w przedszkolu także takie się pojawiają. Może podczas powrotu do domu wejdziecie na lody albo na plac zabaw. Pochwal też dziecko za to, że jest tak odważne i chwal je za to przy innych. Dla dziecka przedszkole to wielka zmiana w życiu i Twoje słowa doceniania mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na całościową wizję przebywania w przedszkolu.